Šta je pilonidalni sinus?
Pilonidalni sinus predstavlja hroničnu infekciju kože koja se javlja u interglutealnoj brazdi obično par centimetara iznad anusa. Često se dijagnostikuje kod gojaznih i maljavih osoba. Najčešće je posledica urastanja dlake ali može biti i posledica poremećaja u embrionalnom razvoju(dermoidna cista). U tom slučaju sadržaj ciste mogu biti dlake, nokti, zubi, što ukazuje na poremećaj embriogeneze i prisustvo ćelija koje ih produkuju.Bolest je češća kod muškaraca nego kod žena i najčešće se javlja između puberteta i 40-te godine. Tačan uzrok pilonidalnog sinusa predstavlja urođena mana kože koja prekriva ovaj deo tela.
Naime, prilikom embrionalnog razvoja, dolazi do zaostatka delova primitivne notohorde u koži ove regije, pa kada dođe do nagomilavanja mrtvih ćelija i ostataka kože i dlaka, formira se zapaljenje.
Pored toga, postoji mogućnost urasle dlake, tokom perioda dugotrajnog sedenja.
Jedan od faktora rizika može da bude i prekomerno znojenje.
Što se tiče manifestacije pilonidalnog sinusa, određeni broj pacijenata nema nikakve simptome ove bolesti a kod jednog broja pacijenata promena može da bude veoma bolna. Najčešće pacijenti sami mogu da napipaju bubuljicu iz koje može da curi gnojav sekret.
Pored toga, često je otežano sedenje ili nemogućnost hodanja, a kada dođe do spontanog pražnjenja ciste, nastupa kratkotrajno olakšanje, nakon čega ubrzo dolazi do formiranja gnojnih masa.
Kako prepoznati simptome – pilonidalni sinusa?
Simptomi se pojavljuju kada dođe do infekcije, a manifestuju se bolom, otokom, crvenilom, curenjem sadržaja u interglutealnoj regiji uz često otežano i bolno sedenje. Ukoliko infekcija napreduje i ne leči se, te dođe do formiranja apscesne kolekcije, tegobe se intenziviraju, uz čestu pojavu povišene telesne temperature, jeze, drhtavice. Bolest može da ide u pravcu razvijanja hronične infekcije sa iritacijiom kože, curenjem sadržaja, tinjajućeg bola. Pilonidalni sinus se dijagnostikuje pregledom hiruruga, a ponekad je potrebno uraditi i ultrazvuk, skener ili magnetnu rezonancu.
Pilonidalni sinus – Lečenje
Lečenje pilonidalnog sinusa je hirurška intervencija koja se može izvesti i u ambulantnim uslovima. Procedura odstranjenja ciste i otvaranja sinusa može se sprovoditi u lokalnoj , opštoj ili eventualno epuduralnoj anesteziji. Ukoliko se intervencija obavlja u opštoj anesteziji biće potrebno da pre intervencije prođete preoperativnu pripremu, tokom intervencije nećete biti svesni i nakon intervencije nekoliko dana ćete provesti u bolnici.
• Ukoliko se intervencija obavlja u lokalnoj anesteziji bićete svestni tokom procedure. Hirurg će dati lokalni anestetik na mesto gde će obavljati intervencija i načiniće mali rez u cilju dreniranja sadržaja iz ciste. Ukoliko dođe do ponovne pojave pilonidalnog sinusa naredni put može biti potrebno obavljanje opsežnije hirurške intervencije.
• Nakon intervencije hirurg može: ostaviti ranu otvorenom (ukoliko se rana ostavi otvorenom ona sporije zarasta, ali zarasta i iznutra, što smanjuje šansu za ponovnom pojavom pilonidalnog sinusa); može zatvoriti ranu uz pomoć hirurških šavova (postoji veći rizik od ponovnog javljanja pilonidalnog sinusa, iako je proces zarastanja brži). Ponekad može biti potrebno stavljanje drenaže koja se kasnije skida.
Pilonidalni sinus – Oporavak Nakon Intervencije
Nega rane je veoma važna nakon intervencije. Potrebno je da redovno idete na previjanja i preglede rane, zato što postoji rizik od infekcije rane nakon operacije. Vaš doktor ili sestra će Vam dati detaljne informacije o adekvatnoj higijeni, oblačenju, kao i o očekivanjima od ove hirurške intervencije. Preporučuje se da obrijete dlake u okolini rane, kako bi se sprečio ulazak dlaka u ranu. Zarastanje rane nakon odstranjivanja pilonidalne ciste teče relativno sporo.
Pilonidalni sinus – Komplikacije koje mogu nastati usled nelečenja
Nelečena infekcija pilonidalnog sinusa može da dovede do formiranja apscesa. Hirurški nelečeni pilonidalni sinus se može uvećavati, stvarati brojne kanale pod kožom, uz curenje i prljanje veša uz neprijatan miris.
Prevencija pilonidalnog sinusa!
Prevencija u nastanku pilonidalnog sinusa je izbegavanje dugog sedenja, depilacija, trajnja epilacija sakrokokcigealne regije, izbegavanje gojaznosti.
O aktuelnim cenama naših usluga informišite se u našem cenovniku.