Upala slepog creva( appendicitis) je najčešče oboljenje u abdominalnoj hirurgiji. Postoji pogrešno mišljenje da je najlakše oboljenje koje se lako dijanostikuje i lako hirurški rešava međutim može biti najteže, kako za dijagnostiku tako i za hiruršku interveciju. Zbog toga lekar mora biti veoma obazriv prilikom postavljanja dijagnoze appendicitisa zato što mnoga oboljenja mogu imati sličnu kliničku sliku.
Slepo crevo je može se reći jedan od najzagonetnijih organa našeg organizma i predstavlja opravdani strah svih ljudi jer njegova upala može da dovede do komplikacija opasnih po život.
Gde se nalazi slepo crevo?
Zamislite naš stomak kao kvadrat koji u sebi ima 6 manjih kvadrata.Slepo crevo se nalazi u donjem desnom kvadratu.Povezano je sa debelim crevom i ima izgled crvuljka dužine od 5 do 10 cm a širine 6 do 8 milimetara.
Slepo crevo i upala
Upala slepog creva nastaje onoga trenutka kada dođe do zapušenja ulaza u slepo crevo iz bilo kog razloga. Zapušenje može da nastane zbog stolice, tumora, upale limfnog tkiva, stranog tela (žučnih kamenčića).
Zašto dolazi do perforacije slepog creva?
Jednom kada dođe do upale, ono natiče i vremenom dolazi do smanjivanja cirkulacije krvi u njemu što zbog samog otoka što zbog eventualno postojanja stranog tela koje pritiska krvne sudove.Dolazi do odumiranja tkiva slepog creva, pucanja zidova i izlivanja sadržaja u stomačnu duplju.Jednom izliven sadržaj u stomačnu duplju dalje širi upalu po stomaku i predstavlja opasnost po život.
Slepo crevo i simptomi upale
Simptomi upale slepog creva mogu da budu:
- Bol u desnom donjem kvadrantu stomaka,
- Trnjenje desne noge povezano sa bolom u donjem desnom delu stomaka,
- Mučnina i povraćanje,
- Visoka temperatura,
- Zbog bolova često može doći do visokog pritiska
Ukoliko dođe do pucanja slepog creva javlja se jak bol u celom stomaku. Stomak postaje tvrd i bolan na najmanji dodir. Pacijent izgleda bledo preznojeno i uplašeno. Bol kod upale je često nejasan, pogotovo kod dece. Zavisi i od samog položaja slepog creva, jer ono može da bude i na drugom položaju. Vrlo često se upala povezuje sa izbacivanjem peska iz mokraćne bešike, zato uvek treba biti oprezan kada postoji bol u donjem delu stomaka.
Kako se dokazuje da postoji problem sa slepim crevom?
Dokazivanje da postoji upala se najviše zasniva na:
- Pregledu stomaka i palpaciji (pipanju) celog stomaka u potrazi za bolovima,
- Slanje pacijenta da uradi kompletnu krvnu sliku, leukocitarnu formulu i urin,
- Merenje rektalne temperature ukoliko je to moguće (rektalna temperatura je viša za 1 stepen celzijusa od aksilarne(podpazušne) temperature).
- Ultrazvuku stomaka
- Ukoliko je izvodljivo pregled stomaka skenerom.
Kako se leči upala slepog creva?
Ukoliko nije izražena klinička slika i nema većih odstupanja u laboratorijskim nalazima u početku se može tretirati konzervativno uz redovno praćenje pacijenta. U slučajevima potvrđene dijagnoze i pogoršavanja opšteg stanja pacijenta indikovana je neodložna hirurška intervencija.
Hirurška intervencija podrazumeva uklanjanje obolelog slepog creva.
Može da se uradi standardnom hirurškom ili laparoskopskom metodom.
Oporavak
Period potpunog oporavka je od dve do tri nedelje posle čega pacijent može normalno da nastavi svoj život. Druga teorija podrazumeva lečenje slepog creva antibioticima. Primena antibiotika zavisi isključivo od težine stanja pacijenta i određuje je ordinirajući hirurg.
Koje su komplikacije upale slepog creva?
Najteža komplikacija kod upale slepog creva je naravno pucanje i izlivanje njegovog sadržaja u trbušnu duplju. Jednom izliven sadražaj, dovodi do upale trbušne duplje tj. akutnog abdomena. Akutni abdomen je stanje opasno po život i karakteriše ga:
- Jak bol u stomaku,
- Stomak je tvrd i bolan na najmanji dodir,
- Pacijent je bled, orošen znojem i uplašen za svoj život,
- Dolazi do mučnine i povaćanja.
Opasnost od pucanja slepog creva je realna i zato svakog pacijenta za koga se posumnja da možda ima napad slepog creva treba ozbiljno shvatiti i detaljno isptati.
O aktuelnim cenama naših usluga informišite se u našem cenovniku.