Debelo crevo je jedan od najosetljivijih delova sistema za varenje, ima ulogu u završnom procesu varenja i čuvanju vode, odnosno formiranju stolice (fecesa).
Glavni simptomi oboljenja debelog creva na koje treba obratiti pažnju su: pojava krvi u stolici, bol u trbuhu, neredovna stolica, osećaj nadutosti, malaksalost i anemija.
Najčešća oboljenja debelog creva su tumori ( benigni i maligni), hemoroidi, divertikuli i Kronova bolest.
Postavljanje dijagnoze oboljenja debelog creva se vrši endoskopskim pregledom (kolonoskopija) prilikom koje je moguće izvršiti biopsiju viđene promene ili sluznice debelog creva.
Debelo crevo prihvata iz tankog creva sadržaj iz koga apsorbuje vodu i soli. Osim toga, ono prikuplja nesvarene ostatake koje u procesima vrenja i truljenja pretvara u izmet (feces). U njemu se takođe nalazi mnoštvo bakterija koje imaju sposobnost sinteze vitamina koje organizam apsorbuje.
Debelo crevo je jedan od primarnih organa u telu odgovoran za detoksikacioni proces. Zdravo telo ima prirodnu sposobnost da eliminiše toksine i štetne materije iz tela kao što su: bakterije, pesticidi, prehrambeni aditivi, zagađivači okoline, lekovi i hemikalije se filtriraju kroz interni detoksikacioni proces i eliminišu se kroz naša creva. Prva odbrambena linija tela je zdravo debelo crevo.
Međutim naš unutrašnji detoksikacioni proces može da se sruši od preteranog izlaganja zagađivačima okoline u vazduhu, hrani i vodi, lošom ishranom, usled nedostatka unošenja adekvatnih vlakana, prekomernom upotrebom alkohola i kofeina, usled velikog stresa, nedostatka vežbanja, preteranog korišćenje antibiotika i lekova. Kada se u telu unutrašnji detoksikacioni proces sruši, toksini cirkulišu u krvi umesto da budu eliminisani kroz debelo crevo, što izaziva bolesti probavnih organa i dovodi do drugih ozbiljnih zdravstvenih poremećaja.
Ishrana kod problema sa debelim crevom
Za svakodnevno održavanje zdravlja creva, veoma je važna ishrana bogata grupom namirnica kao što su: celovite, neprerađene namirnice, vlakna Psylliuma, voće i voćni sokovi, kvalitetni proteini: nemasno meso, riba, pasulj i mahunarke, složeni ugljeno-hidrati poput svežeg povrća i celovitih žitarica. Neredovno i teško izbacivanje oskudne, tvrde stolice naziva se opstipacija ili zatvor. Povremeni slučajevi nastajanja zatvora nisu opasni, ali kod hroničnih slučajeva potrebno je istražiti razlog nastajanja, odnosno uzrok. Najčešći uzrok zatvora je ishrana koja nedovoljno sadrži biljna vlakna i nedovoljan unos tečnosti tokom dana, kao i prekomerna konzumacija alkohola ili napitaka sa velikom koncentracijom kofeina, a pored toga, dugo sedenje, nepokretljivost, izostanak fizičke aktivnosti značajno utiču na usporeni rad creva i neredovno pražnjenje.
Simptomi bolesti
Glavni simptomi bolesti su: pojava krvi u stolici, bol u trbuhu, neredovna stolica, malaksalost i anemija.
Ono što je veoma važno jesu mere prevencije koje daju rezultate.
To su pre svega testovi, koji obuhvataju provere putem kolonoskopije.
Savetuje se redovni skrining od 50-te godine.
Pored testova, važna stavka u prevenciji bolesti jeste zdrava ishrana koja obuhvata više voća i povrća, unošenje vitamina D, kao i kalcijuma, izbegavanje crvenog mesa, rafinisanog šećera i brašna, a umesto toga, povećani unos hrane bogate vlaknima koja pomaže izbacivanju nesvarene hrane iz debelog creva, kao i povećani unos tečnosti, pre svega vode, koja sprečava zatvor i pomaže održavanju creva aktivnim.
Takođe, mera prevencije su i fizičke aktivnosti, kao i izbegavanje određenih navika poput pušenja. Redovne fizičke aktivnosti snižavaju krvni pritisak što je od velike koristi za telo.
Operacija debelog creva
Hirurško lečenje oboljenja debelog creva podrazumeva uklanjanje otkrivenih promena koja može podrazumevati uklanjanje dela ili čitavog debelog creva. Važno je napomenuti da čovek može da živi bez debelog creva ukoliko radiklana hirurška procedura zahteva uklanjanje čitavog debelog creva.
Operacija debelog creva može se izvršiti hirurškim (radikalnim) ili laparoskopskim putem, što određuje hirurg nakon obavljenog pregleda.
Postoperativni tok
Postoperativni tok traje oko 6 nedelja nakon radikalne operacije debelog creva.
Ukoliko je tumor već dijagnostikovan i pacijent spreman za operaciju, preporučuje se ishrana bogata belančevinama i vitaminima. Tri dana pred operaciju sprovodi se standardna priprema creva kod operacije na debelom crevu.
Nakon operacije i zarastanja rane, pacijentima se preporučuje ishrana bogata belančevinama i vitaminima bez viška začina.
O aktuelnim cenama naših usluga informišite se u našem cenovniku.