ŠTA JE KILA?
Ona se najčešće pojavljuje kada deo mekog tkiva ili deo creva prodre kroz neku od slabih tačaka u trbušnom pojasu. Ta pojava se na telu manifestuje kao sitno ispupčenje na određenom mestu. Kila može biti veoma bolna, naročito kada se nakašljete ili podižete teži teret i može poprilično narušiti kvalitet života ako se ne leči. Sa proteklim vremenom ne može nestati već ima tendenciju porasta u veličini, a tegobe postaju izraženije.
VRSTE KILA
- Ingvinalna (preponska) kila
Kod muškaraca, ingvinalni kanal je mesto prolaza semene vrpce kao i krvnih sudova koji ishranjuju testis. Kod žena ingvinalni kanal sadrži okrugli ligament koji daje podršku za matericu.
Kod ingvinalnih kila, masno tkivo ili deo creva izlazi kroz preponski kanal, tj kroz slabost na prednjem trbušnog zida i biva vidjivo golim okom kao izbočina ispod kože u donjem delu prepone. Ovo je najčešći tip kile i češće pogađa muškarce nego žene. - Femoralna (butna) kila
Ova kila nastaje kada masno tkivo ili deo creva prodire kroz slabost prednjeg trbušnog zida u femoralnoj regiji koja se nalazi na vrhu unutrašnje strane butine a pripada preponskoj regiji. Femoralna kila se mnogo ređe javlja nego ingvinalna kila i to najčešće kod starijih osoba ženskog pola. - Umbilikalna (pupčana) kila
Nastaje prilikom prolaska masnog tkiva ili dela creva kroz patološki otvor (slabost prednjeg trbušnog zida) u predelu pupka i vidi se golim okom kao izbočina ispod kože u predelu pupka. - Hiatus hernija (želudačna kila)
Ova kila spada u unutrašnje kile i nastaje kada želudac kroz patološki otvor na dijafragmi (prečaga-membrana koja odvaja grudnu i trbušnu duplju) jednim svojim delom, u manjoj ili većoj meri, prolazi u grudnu duplju.
SIMPTOMI
Kila na trbušnom zidu ili preponama se prikazuje kao čvorić ili izbočina koja se može gurnuti nazad u trbušnu duplju a može da nestane u ležećem položaju.
Najčešći simptomi su:
- izbočina ispod kože u predelu prepona ili otok u predelu mošnica
- osećaj tupog bola u predelu prepona koji se pojačava prilikom naprezanja
- izbočina pod kožom koja se vremenom uvećava I sve teže se vraća nazad u trbušnu duplju.
- povremene opstipacione tegobe ukoliko sadržaj kile čini crevo
DIJAGNOZA KILE
Postavlja se kliničkim pregledom od strane hirurga koji se sastoji u vizuelnom pregledu izbočine na koži koja se nadopunjuje palpacijom (opipavanjem) slabosti prednjeg trbušnog zida za vreme koga se pacijent ciljano napreže (kašlje, steže mišiće prednjeg trbušnog zida). Pregled hirurga se uvek može dopuniti ultrazvučnim pregledom mekih tkiva trbušnog zida ukoliko postoji bilo kakva dilema u vezi postavljanja sigurne dijagnoze.
UZROK KILE
Kila nastaje zbog oslabljenih mišića preponske regije koji su možda bili prisutni od rođenja, ili su u vezi sa starenjem i čestim napinjanjem muskulature prednjeg trbušnog zida i mišića u preponskim regijama. Do slabljenja mišića dovodi ekstreman fizički napor prilikom podizanja tereta, gojaznost, čest kašalj koji prati opstruktivne bolesti, naprezanja prilikom pražnjenja zbog čestih zatvora, trudnoća i sva stanja koja dovode do naglog i jako uvećanog intraabdominalnog pritiska ( pritiska unutar trbušne duplje).
LEČENJE KILE
Ingvinalna (preponska) kila, femoralna (butna) kila i umbilikalna (pupčana) kila se rešavaju hirurškim putem.
Postoje dve vrste operacija kile:
- Otvorena operacija kile
- Laparoskopska operacija kile
Kod odraslih ljudi se u toku operacije, u cilju ojačanja slabog mesta na trbušnom zidu.
Kod pacijenata kod kojih operacija nije moguća, savetuju se posebni pojasevi koji smanjuju mogućnost uklještenja pri napinjanju, kašljanju i težem fizičkom radu. Nose se do trenutka dok pacijent ne bude spreman za operaciju.
ŠTA SE DEŠAVA AKO SE NE LEČI?
Nelečena kila prednjeg trbušnog razvija kod pacijenta osećaj nelagodnosti izazvanog upornim i tupim bolom, a kao najozbiljnija komplikacija je opstrukcija (inkarceracija ili „uklještenje“) kada dolazi do stezanja crevne vijuge praćene mučninom, povraćanjem, jakim bolom i to stanje zahteva hitnu hiruršku intervenciju.
DA LI SE MOŽE SPREČITI POJAVA BOLESTI?
- Održavati telesnu masu i izbegavati preterano gojenje
- Zdrava ishrana u smislu prevencije zatvora
- Na pravilan način podizati veće terete i izbegavati podizanje tereta koji je iznad fizičkih mogućnosti.
- Ublažavati preterani kašalj i kijanje u sklopu drugih bolesti kao i prestanak pušenja cigareta
O aktuelnim cenama naših usluga informišite se u našem cenovniku.